Łóżka rehabilitacyjne – jak wybrać odpowiednie łóżko dla chorego leżącego?

łóżka rehabilitacyjne


Łóżka rehabilitacyjne mają zapewnić użytkownikowi dogodne warunki do odpoczynku i rehabilitacji. Każde łóżko ma za zadanie uniknąć nieprzyjemnych następstw długiego przebywania w jednej pozycji. Odpowiednie łóżko dla chorego to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu samego użytkownika oraz jego opiekuna.

Łóżka rehabilitacyjne – czym się kierować przed zakupem?
Łóżka ortopedyczne to sprzęt drogi i refundacja z NFZ do zakupu nie przysługuje. Z tego względu większość sklepów medycznych oferuje wynajem sprzętu. Jednak gdy już się zdecydowałeś na zakup, przeczytaj, na co zwracać uwagę przy wyborze.

Przede wszystkim znajdź firmę, która będzie świadczyła bezpłatny serwis i doradztwo przez cały okres wynajmu sprzętu. To świadczy o solidności i profesjonalizmie przedsiębiorstwa.


Rynek jest bogaty w wiele rodzajów łóżek. Znajdziemy produkty klasy ekonomicznej, standardowej aż do premium. Przez zakupem warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub z fizjoterapeutą. Weź pod uwagę rodzaj choroby, wiek oraz wagę. Standardowo łóżka dostosowane są do obciążenia do 165 kg.

Łóżka ortopedyczne


Łóżko elektryczne czy mechaniczne?
Łóżko elektryczne to sprzęt zalecany głównie u osób po rozległych udarach mózgu oraz w przebiegu innych chorób neurologicznych. Możemy zmieniać za pomocą przycisków lub pilota wysokość łóżka, ułożenia poszczególnych jego segmentów, uniesienia lub opuszczenia zagłówka. W łóżkach mechanicznych regulowanie ułożenia poszczególnych składowych względem siebie, wysokości łóżka itd. wymaga użycia siły własnych mięśni ze strony opiekuna lub pracownika, a samodzielne regulowanie przez pacjenta nie jest możliwe. Zapewnij dostęp do niego z obu stron. Łóżka ortopedyczne to nie jedyny niezbędny sprzęt. Przygotuj się także na zakup materaca przeciwodleżynowego, pasów transferowych i podkładów nieprzemakalnych. Pomyśl także produktach dodatkowych, takich jak szafka, czy stolik przyłóżkowy, pomocne np. przy spożywaniu posiłków i przechowywaniu leków. Łóżko ma za zadanie stworzyć dogodne warunki do odpoczynku i rehabilitacji, a więc nie kieruj się względami estetycznymi, a jedynie funkcjonalnością i wygodą.