Na czym polega dystonia? Jak ją leczyć?

Toksyna botulinowa Kraków

Dystonia to choroba, której objawy narastają do 5 lat. Po tym czasie powinny się zrównoważyć. Może dotyczyć każdego mięśnia i zajmować coraz więcej mięśni. Leczenie dystonii jest dostępne w wielu miejscach, przez co mamy możliwość zacząć szybkie i skuteczne leczenie. Sposobów na leczenie mamy dużo. Jednym z najpopularniejszych jest wstrzykiwanie toksyny botulinowej.

Dystonia – na czym polega ta choroba?

Dystonia Kraków są to samoistne ruchy powodujące wyginanie i skręcanie różnych części ciała, co skutkuje przyjmowaniem nienaturalnej postawy. Z czasem dystonia może zajmować kolejne mięśnie. Dystonia polega na skurczu w tym samym czasie dwóch przeciwstawnych mięśni. Skutkuje to do usztywnieniem i zablokowaniem stawu. Leczenie dystonii jest możliwe na wiele sposobów. W ciągu kilku ostatnich lat najbardziej popularną metodą jest terapia toksyną botulinową Kraków. Jest ona wstrzykiwana do miejsc, w których doszło do dystonii. Zaprzestaję ona produkcji chemicznej acetylocholiny, która odpowiada za skurcze. Taki zabieg powinno się powtarzać co trzy miesiące. Dobór leków dokonuje neurolog i neurochirurg. Może one również wykonać zabieg, w którym odblokowuje się uszkodzone nerwy. Zależnie od mięśni, które zostały zajęte możemy wyróżnić różne rodzaje dystonii.

Rodzaje dystonii – jakie wyróżniamy?

Jeśli zajmuje większość ciała lub całe, nazywamy ją dystonią uogólnioną. Natomiast wtedy, gdy występuje w jednym miejscu jest to ogniskowa dystonia. Dystonia wieloogniskowa jest wtedy, gdy więcej niż dwie części ciała są zajęte lub więcej i nie są ze sobą związane. Jeśli dwie części ciała sąsiadujące ze sobą wskazują na dystonię jest ona dystonią segmentową. Ostatnim rodzajem jest hemidystonia, czyli połowa jakieś części ciała jest chora, na przykład po jednej stronie kończyna górna i dolna. Aby rozpoznać czy to jest dystonia należy udać się do lekarza neurologa, który specjalizuje się w zaburzeniach ruchu i chorobach pozapiramidowych. Przyczyną dystonii jest prawdopodobnie zaburzenie przepływu informacji między przekaźnikami chemicznymi które pośredniczą. Do mięśni dopływają bodźce i wywołują skurcze grupy mięśni.

Dystonia Kraków

 Wyleczeniem dystonii w Krakowie  zajmują się wykwalifikowani lekarze, którzy zajmują się tym od lat i dostosują odpowiednie leki oraz leczenie do rodzaju dystonii, którą ma pacjent.