Taśmy przenośnikowe – Ich rodzaje i możliwości

Taśmy przenośnikowe

Potrzebujesz taśmy przenośnikowej, ale nie wiesz, na jaką się zdecydować? A może chcesz się jedynie upewnić? W tym artykule powiemy o rodzajach taśm przenośnikowych oraz o tym, na co zwracać uwagę przed ich kupnem.

Taśmy przenośnikowe – wybierz dobrze
Mówiąc w skrócie taśmy przenośnikowe z przekładkami nośnymi wykorzystywane są najczęściej do transportu materiałów sypkich. Zanim zdecydujemy się na kupno danej taśmy, musimy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Poniżej dwie z nich – chyba najistotniejsze:

Jakie materiały będziemy transportować? – To pozwoli zdecydować czy wystarczy taśma gumowa zwykła czy na przykład potrzebna jest trudnozapalna;

Jaką szerokość potrzebujemy?

Internet może nam mocno pomóc, ale najlepiej skorzystać z doświadczenia i wiedzy fachowca. Firmy zajmujące się sprzedażą taśm, to specjaliści, którzy najlepiej podpowiedzą ci, na co się zdecydować. Warto również porównać oferty różnych firm, aby mieć pewność, że nie narażamy się na niepotrzebne koszty.
Wiemy już, na co zwracać uwagę przy wyborze taśm przenośnikowych. Zobaczmy teraz, jakie są ich rodzaje.

Taśmy gumowe

Taśmy gumowe zwykłe, trudnościeralne i inne

Transport sypkich materiałów to rola taśm przenośnikowych w dużym skrócie. W rzeczywistości służą do różnych zadań, a z uwagi na swoją konstrukcję mogą pracować płasko, poprzecznie lub w tak zwanej niecce. Narażone są na skrajne warunki atmosferyczne oraz różne typy materiałów. Z tego powodu jest kilka rodzajów taśm gumowych:

taśmy przenośnikowe gumowe odporne na temperaturę;

taśmy gumowe trudnościeralne – przeznaczone są do transportu materiałów w temperaturach otoczenia od -25°C do +60°C;

taśmy gumowe trudno zapalne – przeznaczone są do transportu materiałów sypkich w warunkach zwiększonego zagrożenia pożarowego przy pracy na powierzchni – np.: transport węgla w elektrowniach;

taśmy gumowe zwykłe – przeznaczone są do transportu materiałów sypkich w warunkach, gdzie nie ma szczególnych wymagań związanych ze środowiskiem pracy i właściwościami przenoszonego materiału;

taśmy gumowe z profilami gumowymi;

taśmy gumowe olejoodporne – przeznaczone są do transportu materiałów sypkich zawierających oleje pochodzenia organicznego lub mineralnego. Dzielimy je na kilka typów:

typ MOR – okładki odporne na działanie olejów i smarów;

typ MG – taśma odporna na działanie olejów i smarów także w przekroju i rdzenia;

typ GMG – konstrukcja taśmy odporna jest w pełnym zakresie na agresywne środowisko olejowe.

Jak wspomniano wcześniej, aby wybrać najlepszy dla swoich potrzeb rodzaj taśmy, zawsze warto zasięgnąć rady specjalisty.