Folia rolnicza, olej przepracowany, w orki po nawozach – Kiedyś ich odbiór był częstszy, a firmy robiły to chętniej. Dziś nie tylko trzeba za to płacić, ale tez nie raz wywozić na własną rękę. W tym artykule powiemy głownie o tym, jak wygląda odbiór worków po nawozach Wielkopolska. Czy można je składować u siebie lub mieszać ze zwykłymi śmieciami?
Rolnicy nie mają z górki
Mąka, kasza, chleb, makaron i wiele, wiele innych – gdyby nie rolnicy, sklepy świeciłyby pustkami. Praca rolnika trwa cały rok, jednak szczególnie intensywnie jest od wiosny do wczesnej jesieni. Sianie, nawożenie, później żniwa. Jeśli chodzi o nawożenie, to choć bio jedzenie ma coraz więcej zwolenników, mało kto z takich osób rozumie, iż w dzisiejszych realiach, bez nawozu mało co urośnie. Jak nie susza to za dużo deszczu albo jakaś zaraza. Powinno być ciepło, jest zimno i odwrotnie. Każdy rok to dla rolnika stres, obawy i zmartwienia. Prawda jest taka, że choć to właśnie rolnicy pracują najciężej, zarabiają oni na tym najmniej. Jednym z licznych problemów jest także odbiór odpadów kujawsko-pomorskie. Na gospodarstwie jest ich wiele. Chodzi między innymi o folię rolniczą, olej przepracowany czy chociażby worki po nawozach. Są one nie do ominięcia, a mimo to gminy nie ułatwiają ich utylizacji. Co można z nimi robić?
Odbiór worków po nawozach wielkopolska, folii – Kosztowny
Do niedawna na folię rolniczą był spory popyt ze strony licznych zakładów utylizacyjnych. Dlaczego? Ponieważ przerabia się ją na granulat, który chętnie kupowały Chiny. Jednak aktualnie nie ma go praktycznie wcale. Czasy, kiedy odbiór folii rolniczej przez firmy recyklingowe był za darmo, są już przeszłością. Aktualnie rolnicy muszą ponosić znaczne opłaty za odbiór i utylizację folii, worków po nawozach, a nawet siatki do owijania balotów słomy i siana. Na zachodzie rzeczą normalną jest, że za ich odbiór i utylizację odpowiedzialny jest ich właściciel. Teraz również w Polsce rolnicy muszą się pogodzić z tym, że sami będą płacić za odbiór oleju przepracowanego, folii rolniczej i innych odpadów. Czy można samemu pozbyć się chociażby worków po nawozach?
Gmina nie odbiera, ale samemu pozbyć się nie można
Teoretycznie większość worków po nawozach ma charakter odpadów niebezpiecznych podlegających szczególnemu przetworzeniu. Mieszanie odpadów niebezpiecznych ze zwykłymi oraz ich utylizacja we własnym zakresie – składowanie, spalenie, zakopanie – jest zabronione przepisami prawa i negatywnie oddziałuje na środowisko. Jednak, ponieważ brakuje firm, które oferują odbiór worków po nawozach wielkopolska, większość ludzi właśnie tak sobie radzi. Są też osoby, które worki po prostu sprzedają.